מאלף כלבים

 

לעיתים קרובות אני מגיע ללקוחות חדשים, לאילוף הכלב ובעלי הכלבים מספרים לי על אילוף קודם שלא הצליח. הם לא התחברו למאלף, לא אהבו את הגישה, הכלב לא הבין מה רוצים ממנו ועוד סיבות מגוונות. התסכול הלך והתעצם עד שהם פשוט התייאשו והפסיקו את התהליך. המאלף הלך אבל הבעיות נשארו. זהו רק עניין של זמן עד שנוצר שוב הצורך לקרוא למאלף. אבל איך עושים שוב את הבחירה? ויותר מזה, איך בוחרים את המאלף הנכון? במדריך זה תמצאו תשובות, טיפים וגם סיפור או שניים מהחיים שיעזרו לכם, למצוא מאלף כלבים שמתאים עבורכם, בואו נתחיל:

 

החלטתם להתחיל תהליך אילוף כלבים? חשוב לדעת


לצערי ענף אילוף הכלבים בארץ הוא לא מספיק מוסדר, אפילו פרוץ. כמו בכל תחום יש המון מאלפי כלבים חובבנים ומעט מאד מקצוענים. למשל, כל אדם שיש לו מעט ידע בסיסי באילוף כלבים, יכול להדפיס כרטיס ביקור ולקרוא לעצמו מאלף כלבים. לכן, חשוב להכיר את העובדה הזו בעת הבדיקה והחיפוש אחר מאלף כלבים נכון. הקפידו לשאול לנסיונו, השכלתו של מאלף הכלבים, בידקו אם יש המלצות מלקוחות ואפילו בקשו לדבר עם אחד מהם, עיקבו אחר פרסומים של המאלף באינטרנט וברשתות החברתיות – כמה הוא נראה בעל ידע ורציני. ישנם מאלפים אשר עובדים בשיתוף פעולה עם מרפאות וטרינריות, התייעצו עם הוטרינר שלכם. סביר להניח שהוא יפנה אתכם למישהו שהוא סומך עליו. המלצה מלקוח מרוצה, על מאלף כלבים ששמעתם מפה לאוזן, היא תעודת הביטוח הכי טובה בעניין זה. 

 

מאלף כלבים - חיבור אישי


זה מתחיל כבר בשיחת הטלפון. תהליך אילוף כלבים לוקח מספר שבועות. חשוב שגם אתם תתחברו למאלף הכלבים ולא רק כלבכם. סבלנות, אהבת אדם וחיות כמובן, רגישות, רוגע, יצירתיות ועוד, אלה חלק מהתכונות שחייבות להימצא אצל מי שעוסק בתחומים שבהם מעורבים בע"ח ובפרט כלבים. אם התקשרתם למאלף כלבים ונתקלתם בחוסר סבלנות, או אנרגיה שלא מצאה חן בעיניכם, כנראה שהוא לא איש המקצוע שאתם מחפשים. כנראה שאם תתקשרו אליו בין השיעורים להתייעצות, או משהו לא יהיה מספיק מובן לכם, המענה שתקבלו ממנו יהיה דל. לאחר ששיחת הטלפון הייתה לשביעות רצונכם, התרשמו גם בפגישתכם הראשונה, האם יש לכם כימיה עם מאלף כלבים. אתם לא הולכים להתחתן איתו, אבל חשוב שתסמכו עליו ושיש המשכיות והתאמה למה שקיבלתם משיחת הטלפון. שמעתי פעם מאלף כלבים אומר את המשפט הבא: "אני אוהב כלבים כי נמאס לי מאנשים". מאלף שלא מבין שהעבודה שלו היא בשיתוף עם האנשים, שעליו לאמן, להדריך ולהשקיע גם בבעלי הכלבים הוא לא מקצועי וכנראה לא יביא לכם את התוצאות הרצויות. אני אומר לכם יותר מזה, משהו מתוך האני מאמין שלי בתור מאלף: אנשים נזקקים לאילוף כאשר החבר הכי טוב שלהם כנראה לא מתנהג כמו חבר טוב וכאן, אני הופך להיות החבר הכי טוב של בעלי הכלבים כמו גם של הכלבים. עד שמושגות התוצאות הרצויות. אני באמת מאמין בזה ומיישם את זה.

   

גישה מקצועית


ברור לכולם שמאלף כלבים צריך להיות מאד מקצועי. קיימות גם הרבה גישות אילוף כלבים: מסורתית, הומנית, חיזוקים חיובים, חיזוקים שליליים ועוד. חלק מהמונחים האלה הם בכלל לא שיטות אילוף אלא כלים שעוזרים לכלב ללמוד. ראשית, מאלף כלבים מקצועי צריך לדעת ולהכיר את כל הגישות, להכיר את היתרונות והחסרונות של כל גישה. ישנם מאלפי כלבים אשר אומרים כי הם עובדים רק בשיטה אחת, או גישה אחת. חשוב לזכור שגישת אילוף כוללת מספר שיטות בתוכה. היום תמצאו המון מאלפים שאומרים: אני עובד בגישה חיובית בלבד. הגישה הזו היא מאד רחבה, כוללת המון שיטות וכלים שונים. חשוב לוודא עם המאלף שיהיו לו מספיק כלים שיתנו לכם פתרונות. אני למשל עובד במתודות אימון המבוססות מדע. גישה הומנית שחקרה את תהליכי הלמידה של בעלי החיים ויצרה כלים שמאפשרים ליצור שיתוף פעולה מצד הכלב ואפקטיביות גבוהה של אימון. ללא כפייה וללא גרימת כאב או סבל לכלבים. 

 

מגוון ויצירתיות


בהמשך ישיר לסעיף הקודם, על מאלף הכלבים שלכם להיות יצירתי. בעל כלים מגוונים לאימון התנהגותי. למה יצירתי? לא כל הכלבים הם אותו הדבר, יתכנו מאפייני אישיות שונים אפילו אם מדובר באותו גזע. לכן, שיטה אחת שעבדה עם כלב מסוים לא בטוח שתתאים לכלב אחר. פה נכנס המאלף היצירתי לתמונה, ככל שיהיו לו יותר פתרונות והוא ידע להתאים את עצמו ואת השיטה לכל מקרה, סיכוי גבוה יותר שבעיות ההתנהגות יקבלו פתרון הולם. סיפור אמיתי: לקוח סיפר לי שהכלב הקודם שלו נהג לברוח מהחצר בכל פעם שנשאר לבד. מאלף כלבים שהגיע נתן לו פתרון מאד פשוט, לקשור את הכלב. באחד הימים חזר הלקוח הביתה וגילה את הכלב תלוי על הגדר לאחר שניסה לברוח גם כשהיה קשור. הפתרון שהציע המאלף היה לא מקצועי, מסוכן ולא נתן מענה עמוק שטיפל בבעיה אלא רק ניסה לשים פלסטר. למעשה לא היה פה שום פתרון התנהגותי שקשור לטיפול או אילוף. שימו לב שאתם מקבלים מענה מלא לבעיה ולא רק ניסיון להעלים אותה מהר. 


מחיר אילוף כלבים


בסופו של דבר השיקול הכלכלי הוא גורם מאד משפיע. האם מאלף כלבים שמוכר את עצמו בזול לא יספק את השירות הדרוש? לא בטוח. אבל סביר להניח שאם אתם רוצים את הטוב ביותר תצטרכו גם לשלם. אני מאמין שצריך להיות שיקלול של כל הפרמטרים שהצגתי עד כה, אתם תרגישו לבד אם התמורה למחיר היא הוגנת. 


מאלף כלבים - שירות וזמינות 


זוכרים שאמרתי שאני הופך להיות החבר הכי טוב של בעלי הכלבים וגם של הכלבים בתקופת האילוף. זה אומר שאני זמין להם בכל יום, אני מתעדכן מה קורה בין הפגישות, איך האימונים מתקדמים. הלקוחות שלי יודעים שהם יכולים "להציק" לי בטלפון, בוואטסאפ, במייל, בכל עת. להתייעץ לשאול וגם להתלונן. הם לעולם לא ישארו ללא מענה לבעיה או משהו שמטריד אותם. אני אגלה לכם סוד: בדר''כ אני זה שמתקשר להתעניין ולעקוב, עוד לפני שהם חושבים בכלל להתקשר. 

 

אני מקווה שהצלחתי לפזר קצת את הערפל לגבי שאלת בחירת מאלף כלבים. בעלי כלבים לרוב, רוצים את הטוב ביותר עבור הכלבים שלהם. את המזון הכי טוב, הטיפול הרפואי הכי טוב ועכשיו אתם גם יכולים לבחור את מאלף הכלבים הכי טוב. 


בהצלחה!
יובל - מאלף כלבים

 

 

דרוש מאלף - איך לבחור מאלף כלבים

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube