כשהכלב כבר לא סומך עלינו 

 אילוף כלבים - ויטו סיפור הצלחה

 

 

זוג צעיר מאמץ כלב. לא סתם כלב, אלא כזה עם סיפור חיים כואב ומיוחד. הם רוצים בכל ליבם, לתת לו הזדמנות חדשה,

ולהראות לו שהחיים יפים, שבני האדם טובים והוא יכול לחזור להיות שוב כלב. אבל משהו לא עובד.

 

זה הסיפור של ויטו, פיטבול מעורב, בן פחות משנתיים בסך הכל, שהוחרם על ידי המשטרה, מבית שעבר בו ככל הנראה התעללות. מיד אספר לכם על התהליך שעברתי יחד עם ויטו ומשפחתו החדשה, במטרה אחת – לשקם את ויטו וללמד אותו שהוא יכול שוב לסמוך עלינו, בני האדם.

 

את ביתו החדש ויטו מצא לאחר שהוחרם כאמור על ידי המשטרה מביתו הקודם. זוג צעיר ומקסים שראה אותו ושמע את סיפורו ביום האימוץ לקח אותו בחיבוק חם. מהר מאד התגלו הצלקות שנותרו מחייו הקודמים – ויטו פחד מאנשים, הוא לא אהב שמתקרבים אליו, נמנע ממגע, פחד לטייל במקומות הומי אדם. הסיטואציה הזו הייתה מאד קשה להוריו החדשים, הם רצו להעניק לו כ"כ הרבה אהבה, אך ויטו לא ידע כיצד להכיל את זה. אפילו טיול בפארק, ברחוב או ליד מגרשי משחקים היו על סף הבלתי אפשרי. ויטו פשוט היה נלחץ, מתחיל למשוך לכיוון ההפוך ורק רוצה לברוח בחזרה למקום שקט ומוסתר. גם בתוך הבית ויטו הפגין חשדנות כלפי זרים, היה בורח לחדר אחר כשמגיעים אורחים ונמנע מלהתקרב. הבטחון העצמי של ויטו היה מרוסק. בעליו החדשים של ויטו חשו תסכול רב. הם מאד רצו לעזור לו, אבל פחדו לעשות טעויות קריטיות ולכן קראו לי לעזרה. אז איך עזרנו לויטו?

 

התהליך כולו לקח כשלושה חודשים. המשימה הראשונה והחשובה ביותר עליה עבדנו, הייתה פתיחת ערוץ תקשורת חדש בין ויטו לבין בעליו. בעזרת שפה משותפת ויטו ילמד לסמוך על הוריו החדשים והם ילמדו לסמוך עליו בחזרה. הם יוכלו להבין אחד את השני.

 

השפה המשותפת הזו התבססה על הבנת התחושות הפנימיות של ויטו, למה הוא מתנהג כמו שהוא מתנהג? בגלל ההיסטוריה הלא נעימה שעבר, יצרנו שפה שמבוססת על חוויות נעימות וחיזוקים חיוביים בלבד.

בהתחלה, להבדיל מתהליכי אילוף קלאסיים אחרים, לא לימדנו את ויטו אף פקודת משמעת. המטרה הייתה לשקם את בטחונו העצמי ולהחזיר לו את האמון בבני האדם. התמקדנו בחוזקות של ויטו ולא בחולשות שלו. כך למשל גילינו, שויטו מאד אוהב לשחק עם כלבים אחרים, לשחק בחוץ עם כדור ולרוץ. השתמשנו בפעולות שהוא אוהב לעשות, כדי לחזק את בטחונו בסביבה או סיטואציה שמלחיצה אותו. כמובן שעשינו זאת בהדרגה. מילות המפתח בתהליך היו סבלנות והדרגתיות. היה חשוב לא לטעות ולזרוק את ויטו למים מוקדם מדי. דוגמא קטנה, היא העובדה שחיכיתי שלושה שבועות, עד שויטו הסכים שאני אהיה זה שאשים לו את הרצועה. יצרנו אצל ויטו את הרצון להתקדם והראינו לו, שכל התקדמות, אפילו הקטנה ביותר, היא סיבה למסיבה מבחינת כולנו.

ככל שהתהליך הלך והתקדם, התחלנו ללמד את ויטו התנהגויות נוספות. לימוד של  מספר התנהגויות יצר אצל ויטו אפשרות לבחור כיצד להתמודד עם סיטואציות שהוא לא מרגיש בהן בטוח. למשל לימדנו אותו ללכת למקום, הרגלנו אותו לכלוב אילוף, עבדנו על הליכה רגועה בחוץ- ללא מתח ולחץ. הייחודיות של כל התהליך הייתה, השימוש בחיזוקים חיוביים בלבד. יצרנו לויטו המון חוויות של הצלחה, בחייו הקצרים הוא כבר חווה כמה כשלונות, עונשים וחיזוקים שליליים ולא היה מקום להוסיף על כך.

 

מרכיב עיקרי נוסף שבלעדיו התהליך לא היה מצליח, היה המחויבות שלקחו על עצמם הוריו החדשים של ויטו. יחד עם סבלנות רבה.

 

לאחר שלושה חודשים, כבר היה אפשר לראות משפחה שלמה, שכל חבריה סומכים אחד על השני ב- 100%. בעליו של ויטו למדו לקרוא את שפת גופו, את רגשותיו. הם למדו איך לקבל עבורו את ההחלטות הטובות ביותר. כמובן שעדיין נותרה דרך לעשות עם ויטו, אך באמצעות הכלים שלמדו, הקשר שנשמר והליווי שלי מרחוק הכל הלך והתקדם.

 

הנה מה שהם כתבו לי קצת לאחר סיום התהליך:

 

"יובל, היכולת האדירה שלך לזהות את חולשתו של הכלב ובכך, להתאים את הטיפול לצרכיו ולאופי של בעליו היא מדהימה. שיטת האילוף המיוחדת שלך בכלל לא עלתה על דעתינו. בזכותה למדנו להכיר את ויטו ואת הנזקים הנפשיים שנגרמו לו, כיף עצום לקבל את שירותיך האדיבים ולעבוד איתך. תודה על הסבלנות."

 

 

כמו שאתם רואים במקרה זה, אילוף כלבים הוא לא רק לימוד פקודות משמעת או טריקים מגניבים. הוא גם ללמוד איך לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבור הכלבים שלנו, להראות להם שהם יכולים לסמוך עלינו.

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube