כלבים, תינוקות ומה שביניהם

 אילוף כלבים - איך להכין את הכלב לתינוק חדש - חלק ב'

 

 

אז הבנו איך אנו רוצים שכלבינו יתנהג כאשר יגיע התינוק החדש. אם קראתם את חלק א' של המדריך, אתם עכשיו יודעים בוודאות מה הצרכים שלכם ומה נדרש מכם לעשות ולשנות כדי לממש אותם.

חלק זה של המדריך ילמד אתכם בצורה מעשית, כיצד להכין את הכלב לכל אחד מהשלבים שתוארו בחלק א'.

רגע לפני שמתחילים כמה עקרונות חשובים לתרגול: 

אילוף כלבים הוא תהליך אימוני המבוסס על חזרות – עקביות והתמדה הם המפתחות להצלחה. 

• משך התרגול – את כל התרגילים שתראו כאן יש לתרגל באימונים קצרים של כ- 10 דק' בכל פעם, שלוש פעמים ביום. 

• האימונים מבוססים על הגישה החיובית לאילוף כלבים – לצורך התרגול עליכם להצטייד בחטיפים לתגמול הכלב. כאלה שיעוררו מספיק מוטיבציה לעבוד. 

• עבודה עם כלבים וילדים, בטח תינוקות מצריכה תשומת לב – אם נראה לכם שכלבכם אינו מגיב כראוי, מציג סימנים שלא ברורים לכם – התייעצו עם איש מקצוע או מאלף מקצועי. 

• ובכל מקרה – אין להשאיר תינוקות וילדים מתחת לגיל חמש לבד עם הכלב ללא השגחה!

 

כמובן שיש הרבה תרגילים שונים שניתן לתרגל. במדריך זה תמצאו את הנושאים הנפוצים ביותר עימם מתמודדים בעלי כלבים. אם חסר לכם מידע, או תרצו ייעוץ בנוגע להתנהגות שלא צוינה כאן, מוזמנים ליצור קשר ואשמח לסייע ולייעץ לכם. הנה מתחילים.

 

הקניית הרגלים:

 

תרגיל ראשון – הפחתת קפיצות והתרגשות

כלבכם מתרגש מאד וקופץ כשאתם נכנסים הביתה? בעיה נפוצה. זוהי דווקא לא התנהגות טבעית של הכלב, סביר להניח שעם הזמן כלבכם קיבל מספיק חיזוקים שיצרו את ההתנהגות הזו. איך תפחיתו את הקפיצות? עיקבו אחר השלבים:

 

1. תרגלו התעלמות – כאשר אתם נכנסים, התעלמו לחלוטין מכלבכם – אין לדבר אליו ואין ליצור עימו קשר עין. התעלמות מוחלטת למשך חמש דק'. 

2. אם כלבכם קופץ – המשיכו להתעלם תוך הפניית גבכם אליו. 

3. אם אתם מרגישים שקשה לכם להתעלם צרו פעולות שיעזרו לכם בכך – מיזגו לכם משהו לשתות, החליפו בגדים, סדרו את התיק או כל פעולה אחרת שתעזור לכם. 

4. כלבכם אמור להבחין בהתעלמות ולהגיב בהתאם – להירגע. יתכן והוא ישב לידכם, ישכב או סתם יעמוד רגוע. 

5. ברגע שכלבכם נרגע ולא קופץ – זה הזמן שלכם לתת לו את היחס, גשו אליו ולטפו אותו, באהבה רבה אך בלי לעורר את ההתרגשות מחדש. 

6. אם הוא יושב או שוכב צ'פרו אותו גם בחטיף. 

7. כלבכם צריך ללמוד שהיחס שלכם מגיע רק כשהוא מציג את ההתנהגות הרגועה – תרגלו זאת בכל פעם שאתם נכנסים הביתה ובקשו משאר בני המשפחה ואורחים שמגיעים לנהוג כמוכם. 

 

תרגיל שני – איך ללמד את כלבכם לעזוב חפצים

בתרגיל זה נלמד את כלבכם מה המשמעות של ההתנהגות "עזוב". כלבים רבים נוהגים לחטוף חפצים שונים וייתכן שזה יקרה גם עם חפציו של התינוק – צעצועים שמפוזרים על הרצפה, חיתול ריחני, מוצץ שנפל ועוד. כך תוכלו ללמד את כלבכם לעזוב את החפצים בקלות:

1. התחילו לתרגל עם צעצועים של כלבכם בלבד – עצמות לעיסה או כל משחק אחר. 

2. חכו לרגע שכלבכם מחזיק את אחד החפצים בפיו והחזיקו בידכם מספר חטיפים.

3. התקרבו לכלבכם, אימרו בקול את המילה "עזוב" ומיד השליכו מספר חטיפים לכיוונו. חיזרו על כך מספר פעמים ביומיים הקרובים – בשלב זה אנו רק יוצרים לכלב קישור בין המילה עזוב להופעה של החוויה הנעימה. 

4. לאחר שכלבכם מקשר היטב בין המילה עזוב להופעה של החטיף העלו את הדרישה – בצעו שוב את אותם השלבים אך הפעם לאחר שאמרתם לכלבכם "עזוב" – תנו לו את החטיף רק לאחר שבאמת עזב את הצעצוע. 

5. שלב אחרון – פזרו על רצפת החדר צעצועים שונים שאינם בהכרח של כלבכם. בכל פעם שכלבכם ניגש לאחד הצעצועים האסורים אימרו לו מיד "עזוב" – תגמלו אותו ברגע שעזב והרים את ראשו.

 

סביבה ומרחב

כאן הכי חשוב ללמד את כלבכם לשהות במקומו. לכן חשוב שתיצרו לכלבכם מקום שהוא רק שלו – מזרן, מיטה, שמיכה וכו'. כלבכם צריך לאהוב את מקום הרביצה שלו ונשתמש בהתנהגות "למקום" בזמנים שונים כמו האכלה, החלפת חיתול, אורחים שבאים לבקר ועוד. כדי ללמד את כלבכם ללכת למקומו בצעו את השלבים הבאים:

 

1. חשוב מאד – אין להשתמש במקום של כלבכם בתור עונש לעולם!

2. קשרו את המקום של כלבכם לחוויה חיובית – פזרו לכלבכם מספר חטיפים במקום הרביצה. כאשר כלבכם ניגש למקום ומתחיל לאכול את החטיפים הוסיפו לו עוד מספר חטיפים. 

3. חיזרו על השלב הקודם כ- 4-5 פעמים ביומיים הקרובים.

4. לאחר שכלבכם מקשר את מקומו לאזור שבו קורים דברים נעימים עימדו במרחק של שני צעדים ממקומו. הצביעו לכיוון המקום ואימרו לכלבכם: "למקום" – כאשר כלבכם הולך למקומו תגמלו אותו ברגע שהגיע ונעמד/התיישב על המקום עצמו. קיראו לו מיד בחזרה וחיזרו על השלבים. 

5. לאט לאט התרחקו מהמקום עוד ועוד ולמדו את כלבכם ללכת למקומו על פי בקשתכם, מכל מקום בבית. 

6. על מנת לאמן את כלבכם להישאר במקומו – האריכו בהדרגה את משך הזמן בין הרגע שבו התיישב במקומו ועד להופעת החיזוק. התחילו מכמה שניות המתנה בכל פעם. 

 

חשיפה לרעשים

איך תרגילו את כלבכם לבכי של תינוק?

אין ספק שבכי של תינוק יהיה הרעש המסקרן ביותר שכלבכם יגיב אליו. המטרה של התרגיל היא ליצור לכלבכם אסוציאציה חיובית בכל פעם שהוא שומע את בכי התינוק. את תרגיל זה נלמד בדרך ייחודית ולצורך כך עליכם להצטייד בחטיפים ובסמארטפון או מחשב בעל חיבור לאינטרנט ורמקולים. הנה כל שלבי התרגול:

 

1. ברחבי האינטרנט תוכלו למצוא קבצי אודיו של בכי תינוק – חפשו בגוגל או ביוטיוב ותמצאו בקלות. 

2. לאחר שבחרתם את הקובץ – היכנסו עם כלבכם לחדר שקט, סיגרו את הדלת והביאו איתכם שקית חטיפים. 

3. כעת תנו לכלבכם חטיף ובמקביל השמיעו לזמן קצר של כ – 2 שנ' את בכי התינוק מהקובץ שהורדתם. חיזרו על כך 7-10 פעמים בכל תרגול. השמעת הצליל + מתן חטיף במקביל. 

4. בהדרגה האריכו את משך הזמן בו אתם משמיעים את הצליל והמשיכו לתגמל את כלבכם. 

5. אם כלבכם נובח בעת שמיעת הקולות או מפגין התנהגות לא רגועה – אל תתגמלו אותו. חיזרו אחורה והשמיעו את הצליל לזמן קצר יותר. 

6. לאחר שכלבכם מקשר בין הופעת הצליל לחוויה החיובית. השמיעו את קולות הבכי ותגמלו את כלבכם רק לאחר שהפסקתם את השמעת הצליל וכלבכם נותר רגוע. 

 

מזל טוב!! הנה מגיעים עם התינוק הביתה. עד עתה ראיתם את כל השלבים החשובים שיש לבצע לפני הלידה.

 

כעת הנה מספר עקרונות וטיפים לביצוע ברגע שחזרתם הביתה עם התינוק: 

1. הכי חשוב – שדרו לכלבכם "עסקים כרגיל" . שימרו ככל הניתן על השגרה אליה הוא היה רגיל. זה אתגר לא קטן אבל אם תכננתם והתכוננתם כראוי יהיה לכם יותר קל. 

2. רגע לפני שמגיעים הביתה עם התינוק ניתן להביא מביה"ח חיתול בד עם ריחו של התינוק, לתת לכלבכם לרחרח (לא לשחק) ובזמן שהוא עושה זאת תגמלו אותו בחטיפים. 

3. במהלך השבועות הקרובים לא תהיה יותר מדי אינטראקציה בין התינוק לכלבכם – בעיקר תבחינו שכלבכם ער לרעשים שהוא שומע ולהתנהגות שלכם. צרו לו המון חוויות נעימות ומתגמלות בסביבת התינוק. אין צורך להביא את התינוק ישירות אליו. אם הוא ניגש מיוזמתו, פשוט שבחו, לטפו ותגמלו אותו. 

 

תרגיל פשוט שיעזור לכם ליצור חוויה חיובית כלפי התינוק: 

1. בכל פעם שאתם עומדים כאשר התינוק בידיכם. החזיקו מספר חטיפים. 

2. התחילו להתקדם לעבר כלבכם ואימרו בטון חיובי את שם התינוק וזירקו לעבר כלבכם חטיף. לדוגמה: "הנה נוגה". 

3. בכל פעם שכלבכם ניגש לרחרח את העגלה, לול או מביע עניין בתינוקכם חיזרו על כך. הכינו לשם כך צנצנת עם חטיפים זמינה במקום מרכזי וגבוה. 

 

זו תקופה מאתגרת לכולם. לכם ולכלבכם. אך בעזרת תכנון מקדים, תרגול ושמירה על אוירה חיובית תוכלו להנות מהשינוי המקסים הזה יחד עם כלבכם. בדיוק כפי שדמיינתם. 

 

המון מזל טוב ובהצלחה!!

 

 

 

 

 

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube