כלבים, תינוקות ומה שביניהם

 אילוף כלבים - איך להכין את הכלב לתינוק חדש - חלק א'

 

 בשעה טובה! תינוק חדש הולך להצטרף למשפחה. ההכנות כבר בעיצומן: מסדרים את החדר לרך הנולד, קנינו שידה, עגלה, מיטה ועוד אביזרים חשובים. חשבנו על שמות, הכנו את המשפחה וגם את הדודה מאמריקה ונראה שהכל מוכן.... אבל מה עם הכלב? כן כן, זה שמבחינתנו היה הילד עד עכשיו. האם הכנו אותו כראוי? איך נדע כיצד הוא יגיב? יקבל או לא יקבל את השינוי? אולי היינו צריכים להתכונן בדרך מסוימת גם מבחינתו? ואיך נטייל עם שניהם ביחד? והצעצועים? שלא יריבו....

 

 

כל כך הרבה הכנות ודאגות יש לקראת בואו של תינוק חדש במשפחה ולכולם אנו יודעים להתכונן כראוי. בעזרת אנשי מקצוע, חברים, משפחה ועוד דרכים שונות. 

במדריך זה תמצאו את כל המידע הנחוץ לכם, על מנת להכין גם את כלבכם לשינוי הצפוי. לאחר הקריאה תבינו במדויק, כיצד כלבכם רואה את השינוי מנקודת מבטו, נפרוט לשלבים ברורים את כל הפעולות שעליכם לעשות ולבסוף – בחלק ב' של המדריך, יחכו לכם טיפים מעשיים, קלים ליישום. 

מוכנים? קורס ההכנה ללידה של כלבכם יוצא לדרך: 

 

לפני הכל – מה הכלב שלכם חושב ומרגיש? 

אולי לא תאמינו אבל כלבכם כבר התחיל להרגיש בין כל ההכנות שמשהו קורה. כלבים רגישים לשינויים – זה אולי הדבר הכי חשוב שיש לזכור. בכל פעם שסביבת הכלב עוברת שינוי, הכלב זקוק למספר ימי התאקלמות. בימים אלה כלבכם אולי יראה קצת עצוב או בדיכאון, אבל זה לא המצב. מדובר בסה"כ בעייפות מנטלית כתוצאה מהשינוי. לכן הפתרון הוא פשוט למדי – צרו לכלבכם עוד לפני הלידה הצפויה שגרה שאליה הוא יהיה רגיל: זמני טיולים, ארוחות, משחקים ועוד. ככל שתשמרו על השגרה המוכרת כבר בזמן ההכנות ובטח לאחר הלידה, כך כלבכם יגיב יותר טוב לשינוי. 

התחילו להכין את כלבכם כחודשיים- שלושה לפני הלידה. כלל זה נכון לגבי כל הפעולות שתקראו בהמשך.

 

הכנת הכלב לתינוק חדש, מתחלקת לשני חלקים עיקריים: 

1. לפני הלידה – בשלב זה אנו מכינים את הכלב בעיקר לשינויים בסביבה.

2. לאחר הלידה – כאן נשמור על השגרה וההרגלים שיצרנו ובעיקר, נעבוד על החיבור בין כלבכם לתינוק החדש. 

אז מה הם השינויים בדיוק? כיצד ניצור את השגרה האידיאלית? עיקבו אחר העקרונות הבאים: 

 

תכנון והקניית הרגלים:

זהו שלב מאד חשוב! אם תשקיעו כאן, הכל יהיה לכם ברור ומדויק. שבו עם עצמכם ורישמו על דף את כל ההרגלים הקיימים של כלבכם. בתוך הבית ומחוץ לבית. התחילו בתיאור סדר היום של כלבכם מרגע שקמתם בבוקר. איפה הוא אוכל, מתי הוא אוכל, מתי משחק, באילו משחקים, מה הן השעות האנרגטיות שלו, איך הוא מקבל אורחים, איך הוא הולך בטיולים. מה קורה כשהוא רואה חתול או כלב אחר? איפה הוא ישן בלילה ועוד ועוד. 

לאחר שרשמתם את סדר היום ואת ההרגלים של כלבכם, עיברו על הרשימה וענו לעצמכם על השאלה הבאה: אילו מההרגלים הקיימים מתאימים לבית עם תינוק ואילו לא? 

למשל: אם כלבכם קופץ מהתרגשות כשאתם נכנסים הביתה, יכול להיות שכעת כשתיכנסו עם תינוק על הידיים זה יראה לכם מסוכן. 

דוגמה נוספת: האם כלבכם מושך בטיול? כיצד זה יראה בטיול לצד עגלת תינוק? 

את כל ההרגלים שהחלטתם שיש לשנות, יחד עם ההתאמות לסדר היום שיש לעשות רישמו בצד – והנה לכם רשימת הנושאים לתרגול בקורס ההכנה ללידה. 

 

בנוסף לתכנון ולהקניית ההרגלים יש לקחת עוד 2 נושאים עיקריים בחשבון:

 

סביבה ומרחב:

השינויים בסביבה הולכים להיות רבים, חדר חדש לתינוק, חפצים חדשים בבית, לעתים מפוזרים על הרצפה. מנקודת המבט של כלבכם כל הסביבה השתנתה לו. יש לזה השפעה גדולה על המרחב האישי של כלבכם ויחד עם זאת כלבכם צריך גם ללמוד לכבד את המרחב האישי של תינוקכם ושלכם – אתם תזדקקו לזה מאד בתקופה הקרובה. איך תרצו שכלבכם יתנהג בזמן הנקה? החלפת חיתול? אלה דברים שיש לקחת בחשבון.

 

רעשים וריחות:

כלבים כמובן רגישים מאד לרעשים ולריחות. במיוחד אם הם חדשים. בהקשר זה כלבכם ילמד להכיר כיצד נשמע בכי של תינוק, להתמודד עם ריחות חדשים של התינוק עצמו, חיתולים, אוכל ועוד. אתם תגלו מהר מאד שכל רעש הכי קטן שתינוקכם ישמיע יגרום מיד לסקרנות אדירה מצד כלבכם. 

כל הנושאים שתוארו עד כה ניתנים לתרגול והכנה לפני לידת התינוק. לאחר לידת התינוק נתרכז כאמור בחיבור בין התינוק לכלב בצורה מוצלחת.

המשיכו לחלק ב' של המדריך שם מחכים לכם טיפים מעשיים לכל אחד מהנושאים הנ"ל. 

 

עכשיו שאנו יודעים בדיוק כיצד נרצה שכלבינו יתנהג ועל מה עלינו לעבוד, כל מה שנשאר הוא לתרגל. 

חשוב לזכור: בכל מקרה בו אינכם בטוחים לגבי התנהגות כלבכם התייעצו עם מאלף מקצועי. בכל מקרה לעולם אין להשאיר תינוקות לבד עם כלבים ללא השגחה. 

 

בהצלחה!!

 

 

 

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube