איך תתחילו להתאמן עם כלבכם בקלות

 אילוף כלבים - יצירת שינוי התנהגותי

 

 

מה מפריע לכם להתאמן עם כלבכם?

כמה פעמים אמרתם לעצמכם: "די, הגיע הזמן לפתור את בעיית ההתנהגות של הכלב"? החלטתם שאתם מתחילים להתאמן איתו, משקיעים עכשיו את הזמן והמאמץ אבל.... לא מצליחים להתמיד.

יכול להיות אפילו, שאין איזו בעיה שמציקה לכם – אלא אתם פשוט רוצים לעבוד עם כלבכם ולא יודעים איך להתחיל. 

 

אז מה הם אותם גורמים בדיוק, שמפריעים לנו לעשות שינוי התנהגותי אצל כלבינו? הפעם הנושא המרכזי הוא אנחנו – בני האדם. הרבה פעמים, כדי לשנות את התנהגות הכלב, מספיק שנשנה משהו קטן בהתנהגות שלנו. 

במאמר זה אציג עבורכם את כל הסיבות הנפוצות ביותר, החסמים והקשיים, שגורמים לנו להיכשל באימון וכמובן גם אתן לכם מספר דרכים, כלים מעשיים וטיפים, שיעזרו לכם לצאת לדרך בקלות!!

 

מוכנים? בואו נתחיל. 

 

אז כפי שהבנתם אנו נתקלים בחסמים לפני תחילת האימון, ממש בזמן ההחלטה כי אנו רוצים לעשות איזשהו שינוי. או לאחר שכבר התחלנו, פתאום משהו עוצר אותנו. גם כאן חילקתי את הגורמים שמפריעים לנו לשני נושאים אלה: תחילה נסקור את כל הבעיות שמתעוררות לפני שיצאנו לדרך ולאחר מכן, חסמים וגורמים שמפריעים לנו בזמן האימון. כמובן שהגורמים לבעיות יופיעו גם עם טיפים וכלים לפתרון הבעיה. 

 

מה מפריע לנו להתחיל?

 

חוסר מוטיבציה

זו אולי הסיבה הנפוצה ביותר שמפריעה לנו להתחיל להתאמן. מרבית בעלי הכלבים ינקטו באופן מעשי, רק לאחר שכבר התעוררה בעיה שלא ניתן להתעלם ממנה. אחרי שהכלב לעס את הספה, נשך את השכן או ברח ולא הצלחנו לתפוס אותו ועוד. למעשה מה שמעורר אצלנו את המוטיבציה לפעול, הוא טריגר של התנהגות שלילית שמפריעה לנו באיכות החיים. 

הפתרון:

אל תחכו שמשהו רע יקרה. האמת היא שכלבכם מתחיל להתנהג באופן שמפריע לכם, דווקא בגלל שאין לו את האימון היומי הזה. כלבכם נהיה משועמם ומתוסכל וזה מתבטא בבעיית התנהגות.

הקדימו תרופה למכה וספקו לכלבכם האהוב – את כל צרכיו, כולל אימון מספק. החיבור ביניכם לבין כלבכם יהיה מדהים וזה לדעתי, כבר אמור לעורר מספיק מוטיבציה.  

15 דק' בלבד, בכל יום עושות את העבודה. טיפים לתרגילים קלים לביצוע ומאד מאד מהנים, תמצאו כאן. 

 

בלבול

לא תמיד קל לנו לזהות את הבעיה, או את הגורם לה. לפעמים הפרשנות שלנו כבעלי כלבים להתנהגות היא מוטעית לחלוטין. והרבה פעמים פשוט אין לנו את הידע, כיצד להתחיל בדיוק. 

הפתרון:

התייעצו. אבל עשו זאת עם איש מקצוע. היום מידע וידע מקצועי, נגיש לכולם ובקלות. ממש כמו המאמר הזה. מצד שני הרשת מוצפת גם בהרבה מקורות מטעים ולא מוסמכים. הקפידו להתייעץ ולשאול מקור מוסמך ויש הרבה כאלה שעושים זאת בשמחה וחולקים את הידע שברשותם.

עשרות בעלי כלבים פתרו בעיות התנהגות של הכלב בעצמם, לאחר שהתייעצו איתי בדף הפייסבוק או שלחו לי הודעה פשוטה. אתם גם מוזמנים לעשות זאת. 

 

אז, קראתם כמה מאמרים טובים, ראיתם סרטונים מקצועיים ביוטיוב וקיבלתם מושג, מה עליכם לעשות ואיך להתחיל. מצוין!! המוטיבציה גבוהה והולך לכם לא רע, אבל פתאום משהו נתקע. המוטיבציה שוב יורדת, הדברים לא עובדים ולאט לאט אתם מפסיקים להתאמן.

 

הנה כל הגורמים העיקריים שמפריעים לנו ומשבשים לנו את תכנית האימון אחרי שהתחלנו

 

יותר מדי תפיסות מוטעות – הוטמעו חזק מדי

אני נתקל בהמון בעלי כלבים, שניגשים לעבוד עם כלביהם על בסיס תפיסות ועצות שקיבלו מאחרים והוטמעו אצל כולנו במשך השנים. תוכניות טלויזיה פופולריות, סרטוני עשה זאת בעצמך של אנשים לא מוסמכים ועוד ידע שמפוזר ברשת, הטמיעו אצלנו במשך השנים דפוסי חשיבה על אילוף כלבים שהיום כבר הוכחו כלא נכונים.

גם מדע הלמידה של בעלי החיים הלך והתקדם, תאוריות למידה התעדכנו ודברים שחשבנו לפני 30 שנה כבר לא רלוונטיים היום. בעיקר בנושאי דומיננטיות, היררכיה ותיאוריית הלהקה. 

הפתרון:

בדומה לסעיף הקודם. התייעצו ולימדו מאנשי מקצוע המעודכנים בתחום. אם ניסיתם דרך כלשהי וזה לא הולך, כנראה שזו לא הדרך המתאימה לכם ולכלבכם, או שפספסתם משהו בתהליך. עיצרו, לפני שתעשו יותר נזק מתועלת.

התחילו להתאמן אחרי שביררתם ווידאתם שזו הדרך המתאימה ביותר לכם ולכלבכם. 

 

רתיעה משימוש באוכל

המון משיטות האילוף השונות, מתבססות על מתן אוכל/חטיף לכלב בזמן האימון. זה בטח מוכר לכם יותר בשם חיזוק חיובי. משום מה המון בעלי כלבים מעדיפים לא לעשות שימוש באוכל בגלל החשש שכלבם, יקשיב להם רק כאשר יש אוכל בסביבה. 

הפתרון:

בדומה לנו לכל כלב יש מוטיבציה לעבודה. אצל רוב הכלבים המוטיבציה הזו היא מזון. למעשה האוכל שמגיע בצורת צ'ופר הוא המשכורת של הכלב. אתם מבקשים מכלבכם לעבוד? למה שלא תשלמו לו על כך? אין לכם מה לחשוש מכך שכלבכם יקשיב לכם רק בגלל האוכל. אם לא תציגו את זה כשוחד הוא לא יתייחס לכך ככזה. אימון נכון, כולל גם העלמה הדרגתית של החטיפים עד להשגת התוצאה הרצויה. 

 

ישנה אשליה שפקודות הן אלה שגורמות להתנהגות להופיע

כמו הרבה תיאוריות למידה ואילוף שהוטמעו בנו עם השנים, אנו גם חושבים שהפקודות שאנו מצווים על הכלבים הן אלו שיוצרות את ההתנהגות. כאמור, זוהי רק אשליה.

הדבר היחיד שמשפיע על ההתנהגות היא התוצאה של ההתנהגות. 

הפתרון:

לימדו מהי המוטיבציה של כלבכם. תצפתו ועיקבו אחרי ההתנהגויות השונות ונסו לאתר, מה גורם להן להופיע בתדירות גבוהה. לדוגמא: כאשר כלבכם קופץ עליכם כשאתם נכנסים הביתה ואתם מלטפים אותו, הוא מקבל חיזוק להתנהגות זו וימשיך להציג אותה. התוצאה של ההתנהגות היא – הליטוף והיחס שכלבכם מקבל. 

הימנעו מהטעות הנפוצה ביותר כאשר הכלב לא נשמע לנו והיא – להגביר את הקול, לצעוק את הפקודה יותר חזק. אין לכך שום תוצאה התנהגותית מבחינת הכלב והוא לא לומד מה עליו לעשות.

 

חרדות, פחדים וחוסר בטחון

לעיתים אנו מאד מרוכזים בהתנהגות הכלב, חרדים לתגובה שלו ולא מרוכזים במה שאנו אמורים ללמד ולאמן אותו. זה קורה הרבה עם כלבים שההתנהגות שלהם לא צפויה, בבעיות מורכבות כמו תוקפנות וטראומות למיניהן.

הדבר גורם לנו להיות עסוקים בסביבה, לחשוב מהיכן יגיע הכלב הבא שכלבינו ינבח עליו, או רוכב האופניים שאחריו הוא ינסה לרוץ לתגובה. 

הפתרון:

התחילו להתאמן עם כלבכם בהדרגה, בסביבה ללא גירויים. כלבכם צריך להרגיש, שהוא מקבל מכם את הבטחון שאתם יודעים מה שאתם עושים. האימון הוא גם בשבילנו. להתאמן עם הכלב באופן רציף זו מיומנות נרכשת שכל אחד יכול לעשות. 

 

מהר מדי, רחוק מדי

לעתים קרובות אנו רוצים לראות תוצאות מהירות וברורות. אבל המציאות לרוב, לא מאפשרת זאת. בטח לא כשמדובר בבעלי חיים. המון בעלי כלבים אכן רואים תוצאות בטווח הזמן המיידי, אך הדבר גורם להם לרוץ מהר יותר מדי, כדי להשלים את המשימה.

זה גם בדיוק השלב שבו האימון נתקע. 

הפתרון:

כאשר עוסקים בבעלי חיים זיכרו – התקדמו שלב שלב, התאזרו בסבלנות. דווקא הדרך שנראית הארוכה ביותר היא זו שתהיה המהירה ביותר להשגת התוצאה. בוודאות! 

למה אני מתכוון: איספו המון הצלחות קטנות/צעדים קטנים שיקדמו אתכם למטרה. זה יהיה יותר מהיר מלנסות להשלים את המשימה בכמה צעדים גדולים.

 

אם נסכם את הדברים בשורה התחתונה אנו מדברים על איכות החיים שלכם וגם על רווחת הכלב. ברגע שזו תהיה נקודת המוצא לחשיבתכם, יהיה לכם קל יותר ליצור שינוי התנהגותי. 

 

זיכרו את ארבעת העקרונות החשובים ביותר ביצירת שינוי התנהגותי: 

 

יצירת מוטיבציה ושיתוף פעולה.

מניעת בלבול.

אימון מספק, עקבי והדרגתי.

ומהי ההקרבה שלנו? מהו אותו דבר קטן שאנו מוכנים לשנות אצלנו, כדי להשפיע על התנהגות הכלב. 

 

 

בהצלחה!!

 

 

 

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube