אילוף הכלב לצרכים ב- 4 צעדים

 

 

נכון שאתם אוהבים הפתעות? זה כיף, זה מרגש, בדר''כ מי שמפתיע אתכם אלו האנשים שאתם הכי אוהבים. אז למה הכלב שלכם, שאתם כ"כ אוהבים אותו והוא אוהב אתכם בחזרה, משאיר לכם הפתעות פחות נעימות? 
אתם קמים בבוקר ויש הפתעה רטובה ליד דלת חדר השינה. חזרתם בערב מהעבודה וגיליתם שבמרכז הסלון מחכה לכם "חבילה" שלא מריחה כ"כ טוב. אתם מטיילים עם כלבכם בחוץ והוא עדיין בוחר לעשות את הצרכים רק בבית. אז מה עושים? איך פותרים את זה? למה מה שאתם עושים לא עובד? ולמה הכלב לא מבין מה אנחנו רוצים? את התשובות לכל השאלות האלה תקבלו ממש עכשיו.

אתם רק צריכים להמשיך לקרוא: 


צעד ראשון - סבלנות


הצעד הראשון שעליכם לעשות הוא להתאזר בסבלנות ואורך רוח. סבלנות היא מילת המפתח בכל תהליך של אילוף כלבים ובחינוך הכלב לצרכים בפרט. בעיקר אם מדובר אילוף גורים. יש לקחת בחשבון שגמילה מלאה מעשיית צרכים בבית יכולה לקחת עד חודשיים. אבל אל דאגה – אם תיישמו את מה שתקראו כאן בעקביות, יחד עם הסבלנות שאימצתם, תוכלו לראות שיפור ניכר תוך שבועיים. 
למה זה עלול לקחת זמן? פשוט כי מדובר בבעל חיים. אצל גורים למשל, מערכות הגוף שמאפשרות לכלב להתאפק עדיין לא מפותחות מספיק ולנו אין שליטה על כך.

זיכרו שמדובר בעצם בתינוק, שלא שולט על צרכיו, הוא לא עושה לכם בכוונה. אצל כלבים בוגרים, וגורים מעל גיל שלושה חודשים אפשר להתחיל להתאמן על התאפקות. האימון צריך להיות הדרגתי, אין נוסחת קסמים שתקצר את התהליך. תפקידכם הוא לעזור לכלב ללמוד ולהתאמן. 

 

צעד שני - צרו סדר יום

 

נכון שיש לכם סדר יום קבוע? אתם יודעים בדיוק מתי אתם צריכים לקום, לאכול, ללכת לעבודה ולשאר העיסוקים שלכם. גם הכלבים צריכים סדר יום ושיהיה, כמה שיותר קבוע. בקביעת סדר היום של הכלב, בזמן החינוך לצרכים יש להתייחס לשני דברים עיקריים:

זמני ארוחות וזמני הטיולים. הם קשורים אחד בשני. דאגו שסדר היום של הכלב יתאים כמובן, לסדר היום שלכם. תכננו את זמני הטיולים בהתאם ליציאתכם מהבית לעבודה ולעיסוקים האחרים. בצורה כזאת כלבכם ילמד לצפות לטיול ולארוחה. 
גורים צריכים 4-6 טיולים ביום בשלב החינוך לצרכים, כלבים בוגרים פחות. הקפידו על העקרונות הבאים:


רבע שעה לאחר כל ארוחה, צאו לטיול של רבע שעה. מערכת העיכול של הכלב עובדת מאד מהר. 


אין צורך להשאיר לכלב קערת אוכל כשאתם לא נמצאים (מים כן). תנו לו את הארוחה בשעות קבועות ולאחר מכן הרימו את הקערה. 


הוסיפו טיולים קצרים בין הארוחות ככל שניתן. טיול כל שעתיים-שלוש יקל על כלבכם ויזרז את התהליך מאד. 

 

צעד שלישי - אל תשתמשו בעונשים


עונשים לא עובדים! זיכרו שמדובר בתהליך למידה, אנו רוצים להראות לכלב מה כן לעשות. החיסרון שבעונשים, פרט לעובדה שהם פוגעים נורא בקשר שלכם עם כלבכם, אין בהם תהליך למידה. הם רק מלמדים את הכלב לפחד, להימנע ובטווח הארוך הם גורמים יותר נזק.

טעויות נפוצות למשל: מכה על האף או תחיבתו לשלולית השתן – איך שלא תסתכלו על זה, הכלב לא ילמד מזה שעליו לעשות צרכים בחוץ, הוא רק לומד לפחד מכם.

צעקות – גם הן לא מלמדות את הכלב מה לעשות.

סגירת הכלב באמבטיה – שוב, לא לימדנו את הכלב כלום.

שימוש בחיתולים/עיתונים על הרצפה – זהו פתרון שמקל על הניקיון בלבד, לא מדובר בעונש אבל הכלב למד שאפשר לעשות צרכים על העיתון ועדיין, העיתון נמצא בתוך הבית ולא בחוץ.

אז מה כן אפשר וצריך לעשות? עברו לסעיף הבא.

 

צעד רביעי - למידה בעזרת חיזוקים חיוביים


הנה דרך פשוטה, נעימה ואפקטיבית שתעזור לכם ללמד את כלבכם מה אתם רוצים שיעשה והוא, יצליח להבין:
בכל טיול, הצטיידו במספר חטיפים.


כל פעם שכלבכם עושה צרכים בחוץ, מיד כשהוא מסיים צ'פרו אותו בחטיף טעים ותשבוחות. ממש תעשו לו חגיגה קטנה. 


בתוך הבית:


בכל פעם שאתם תופסים את כלבכם עושה צרכים, עיצרו אותו מיד. כבר מרחוק אימרו לו "אסור" או "לא" ומיד הרימו אותו או קחו אותו ברצועה.

זה יגרום לו לעצור. צאו איתו החוצה, סיכוי גבוה שירצה להמשיך מה שעצרתם אותו מלעשות. כאשר הוא מסיים, צ'פרו ושבחו אותו.

ככל שזה יקרה יותר פעמים כלבכם יבחר להמתין לחיזוק הכייפי בחוץ ולא להתנסות בעוד עצירה לא נעימה בבית. כך אנו למעשה משלימים תהליך למידה מלא: גם סימנו לכלב מה לא לעשות וגם הראנו לו את ההתנהגות הטובה והעדיפה. 
זיכרו, אם לא תפסתם את זה באותו רגע, אין מה לעשות. הכלבים לומדים כאשר מתבצעים הקשרים מיידיים להתנהגות. אם חזרתם הביתה ומצאתם הפתעה, אין מה לעשות, אפילו אם עברו רק כמה דקות. חכו לפעם הבאה בה תוכלו להגיב מיד. 

 

אלו ארבעת הצעדים הכי חשובים, בחינוך כלב לעשיית צרכים בחוץ. ישנן מספר פעולות שיכולות להקל על התהליך אך הן לא מחליפות את השלבים הנ"ל.

למשל: שימוש בתחימה – הנטייה הטבעית של כל כלב, היא לא לעשות צרכים במקום רביצתו. אם יש באפשרותכם לתחום את הכלב במקום נעים, שהוא אוהב לשהות בו, ניתן לעשות זאת בזמנים בהם אתם מחוץ לבית. שימו שהכלב תחום במקום בטוח שלא מסכן אותו. תחימה יכולה להעשות בעזרת כלוב אילוף, גדר גורים. ההרגלה לאביזרים אלה צריכה להיות הדרגתית. מומלץ להתייעץ ולקבל הדרכה מ מאלף כלבים בנושא זה. במקרים של כלבים בוגרים שפתאום חזרו לעשות צרכים בבית, או כאשר אתם לא רואים שיפור בנושא על אף האימונים, התייעצו עם איש מקצוע. 

תקופת החינוך לצרכים היא אולי המאתגרת ביותר בשלבי החינוך של הכלב, נצלו אותה לבניית הקשר שלכם, על אף הקשיים. אתם תרוויחו חבר לחיים. 


ותמיד זיכרו, הכלבים צריכים אותנו, הם סומכים עלינו שנחליט עבורם את ההחלטות הטובות ביותר.

 

בהצלחה!

 

 

 

 

אילוף כלבים לצרכים

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube