אילוף כלבים אגרסיביים

 

מרבית בעלי הכלבים, נתקלים לפחות פעם אחת בהתנהגות אגרסיבית של כלביהם. זה יכול להיות גרגורים, נביחות מאיימות, חשיפת שיניים ונשיכות כמובן. ההתנהגות יכולה להיות מופגנת כלפי מקורות שונים: אנשים – מוכרים או זרים, ילדים, כלבים אחרים, בעלי חיים שונים כמו חתולים ואפילו עצמים כמו מכוניות, אופניים, שואב אבק ועוד. כמו שאתם רואים המגוון הוא רחב, גם של ההתנהגות המוצגת וגם של הגירוי שמפעיל אותה.

מאמר זה מציג את כל מה שחשוב לדעת לגבי התנהגות אגרסיבית, איך היא נראית, מה הגורמים הנפוצים לאגרסיביות, איך אנחנו משפיעים על ההתנהגות ומה ביכולתנו לעשות. כל זאת על מנת שתוכלו להבין מה הדרך הנכונה לגשת לפתרון הבעיה. 

 

חשוב לזכור: כל בעיית התנהגות אגרסיבית, חייבת להיות מאובחנת ומטופלת על ידי מאלף כלבים מקצועי. אבחון, אילוף כלבים וטיפול שגוי עלול להחמיר את הבעיה ולסכן אתכם ואת הסביבה. 

 

אין כלב שלא מציג אגרסיביות


כן כן, גם הכלב הרגוע והחמוד שיש לכם, מציג התנהגות אגרסיבית. זה חלק מהטבע של כל הכלבים. בדר"כ מדובר במכניזם הגנתי שפועל באופן אוטומטי. אם כלביכם נובח כאשר השכן עולה במדרגות, הוא בעצם אומר לכם מישהו מתקרב. זה הביטוי הכי מוכר של אותו מכניזם. למרות שההתנהגות אינה מסכנת אף אחד ומטרתה להזהיר בלבד, עדיין מדובר בביטוי אגרסיבי. 

 

פחד וחרדה – מה הכלב שלי מרגיש


90% מבעיות ההתנהגות ובהן גם התנהגות תוקפנית, נובעים מפחד וחרדה. הגורמים יכולים להיות רבים. פחד מאנשים, חרדת נטישה, לחץ בסביבה מסוימת כמו ילדים, רמות מתח גבוהות בסיטואציות מסוימות. יתכן שהבעיות קשורות בשלבים מוקדמים של התפתחות הכלב, כמו חשיפה לא נכונה בשלב הגורות ולפעמים מדובר בחוויה לא נעימה שנחרטה עמוק כמו התעללות או נטישה.

מה שחשוב לדעת ולזכור הוא, שהמקור להתנהגות יושב על מצב רגשי. חשוב לאבחן אותו ולטפל בעומק הבעיה ולא רק בביטוי ההתנהגותי הנראה לעין. הנה דוגמא קטנה: 
יש לא מעט כלבים שמפחדים בסביבה שיש בה המון אנשים. הם עלולים לגרגר, לחשוף שיניים לנבוח מלחץ ועוד. אם נתייחס רק לביטוי ההתנהגותי, אפשר באמצעות עבודה על משמעת ללמד את הכלב, לשהות במקום שלו כאשר יש אנשים אחרים בסביבתו. על פניו פתרנו את הבעיה – קיבלנו כלב שיושב במקומו ולא זז בסיטואציה הנ"ל. הבעיה היא, שלא פתרנו את המצב הרגשי, לא טיפלנו במקור למתח ולמעשה, יש לנו כלב שיושב במקומו, אבל הוא עדיין נורא מתוח ומפחד. ההתנהגות שנעלמה מהעין תתפרץ כאשר הכלב לא יוכל להחזיק אותה יותר ואף עלולה להתבטא בבעיית התנהגות חדשה.

 

טעות נפוצה – כלב שקט הוא לא מסוכן


כאשר לקוחות פונים אלי עם בעיה של תוקפנות או אגרסיביות ומספרים לי שהכלב מגרגר או חושף שיניים, אני נרגע. הסיבה היא פשוטה, הכלב שלהם מתקשר, הוא ממש מדבר איתם. נכון, זה אולי נראה מפחיד אבל יותר מפחיד ומסוכן זהו כלב שלא מתקשר בכלל – כלב שקט. 
לפני שכלב נושך הוא מזהיר. אפילו מספר פעמים. הוא עושה זאת בהדרגה מהקל אל הקשה. דמיינו את עצמכם מבקשים ממישהו להפסיק לעשות משהו שמפריע לכם, כואב או סתם מלחיץ. בהתחלה אתם תבקשו יפה, אח"כ תרימו מעט את הקול, אם זה לא יעזור, אתם ממש תצעקו ובסוף אם אין ברירה אחרת, תנסו להפסיק את הסיטואציה בעצמכם. בדר"כ באמצעי פיזי. אותו דבר אצל הכלבים: בהתחלה הם ינסו להימנע, אם זה לא אפשרי יופיעו סימנים אחרים – גרגורים, נביחות, חשיפת שיניים, נשיכות באויר ובסוף כאשר אין ברירה, נשיכה. הכלבים השקטים לעומת זאת, לא יתנו לנו את כל הסימנים האלה, הם ישר ינשכו. לכן מקרה של כלב שנושך בלי אזהרה הוא יותר קשה לטיפול. במקרים אלה חשיבות האבחון הנכון היא עצומה, התייעצו אם איש מקצוע. 

 

שלבי אילוף כלבים אגרסיביים


כאמור השלב הכי חשוב בטיפול בהתנהגות אגרסיבית הוא האבחון. יש להבין מה בדיוק המקור לבעיה. מה המצב הרגשי בו מצוי הכלב. 
השלב השני יהיה ניהול שיגרה ומניעה. לפני שניגשים לטיפול עצמו צריך לתכנן את הצד הבטיחותי. כלפי בני הבית, הסביבה, המאלף עצמו וגם כלפי הכלב. בשלב זה יש לשבת ולתכנן כיצד אנו נמנעים מחזרה על התנהגות אגרסיבית, על ידי הימנעות מסיטואציות בהן היא מופיעה. זה גם המקום לשלב אלמנטים בטיחותיים כמו מחסום פה, כלוב אילוף, גידור וכו'. יש להתייחס לשיגרת החיים של המשפחה ושל הכלב עצמו. מאלף טוב ומקצועי, יעזור ביצירת כללים ושגרה בטיחותית לכולם. 
השלב השלישי הוא הטיפול – ביצוע תוכנית אילוף וטיפול מסודרת תתאפשר ברגע שהצד הבטיחותי סגור. כמובן שכל מקרה הוא שונה ואחר. תוכנית האימון אינה יכולה להתבסס רק על לימוד התנהגויות משמעת. חלק עיקרי ממנה חייב לכלול פתרון של הגורם לבעיה – טיפול עומק ולא רק בסימפטום. הקשר בין בעלי הכלב והכלב עצמו חייב להישמר ואף להיות מחוזק במהלך תוכנית האילוף. זיכרו – בסופו של דבר, כלבכם נשאר לחיות איתכם ולא עם מאלף הכלבים. 


משהו אחרון – אל תתביישו


ללכת עם כלבכם ברחוב ופתאום לראות אותו נובח ללא הפסקה כלפי איש זקן שבא לכיוונכם, או אולי כלב שפגשתם ורוצה לשחק, כמעט מקבל ביס קטן – כל אלה יכולים לגרום לנו למבוכה גדולה. אני פוגש המון בעלי כלבים שמתביישים בהתנהגות כלבם ואני אומר להם – אין לכם מה להתבייש. להפך, התפקיד שלכם ושל כולנו הוא לעזור לכלבים האלה לחזור להתנהג כמו כלבים. תהיו בטוחים שהם רוצים זאת בדיוק כמונו, פשוט יותר קשה להם להסביר זאת. 
היום אנו יודעים הרבה יותר על אגרסיביות והתנהגות כלבים. יש לנו את הכלים להבין בדיוק מה הם מרגישים, למה הם מתנהגים כפי שהם מתנהגים וסיכויי ההצלחה הם גבוהים. אם אתם סובלים מבעיית התנהגות, ומעוניינים בייעוץ וטיפול אשמח ללוות אתכם כל הדרך, לקשר מופלא עם כלבכם. 

 

בהצלחה!

 

 

 

 

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube