איך לאלף כלב להליכה רגועה - חלק א  

 

בעלי כלבים רבים מרגישים שהטיול עם הכלב הוא ממש מעיק. הם אפילו עושים טיולים קצרים קצרים, רק כדי להימנע מהקושי שכרוך בטיול. הכלב מושך לכל כיוון, כל כלב, חתול או גירוי אחר מיד מעלים את רמת האנרגיה והכלב מפסיק להקשיב. מתחילים לצוף רגשות של כעס ותסכול. אנחנו כל כך רוצים להנות עם הכלבים שלנו, בצורה רגועה ומאד רוצים, שגם הכלבים יהנו מהטיול ויצליחו לספק את כל הצרכים להם הם זקוקים. ובכן – אין סיבה שזה לא יקרה. התרגילים שאציג כאן, יעזרו לכם ליצור אצל כלבכם, התנהגות רגועה ונעימה בזמן הטיול, יצירת שיתוף פעולה וחיזוק הקשר. לפני שנצא לדרך, אני ממליץ לכם לקרוא את המאמר בנושא הליכה: רגלי כן או לא ולבצע תחילה, גם את התרגילים הבסיסיים ליצירת תקשורת טובה: טיפים לאילוף כלבים

 

תרגיל1 – עצור/חכה


מטרת תרגיל זה היא ללמד את הכלב לעצור או לחכות לפי בקשתכם. התנהגות זו עוזרת כאשר אתם צריכים את כלבכם קרוב אליכם, למשל: כלב אחר מתקרב ואינכם בטוחים לגביו, משיכות יתר בטיול, התקרבות לכביש וכל מצב, אחר בו אתם צריכים להשיג שליטה אפקטיבית על כלבכם. 


שלבי התרגול:


•    התחילו בבית, בסביבה ללא גירויים. 
•    עימדו עם כלבכם כאשר הוא קשור ברצועה, החזיקו אותה רפויה. 
•    אמרו בקול רגוע, אך מלא בטחון (אין צורך לצעוק) את מילת הבקשה להתנהגות: עצור/חכה.
•    מיד הגישו לכלבכם חטיף בעל ערך גבוה. 
•    חזרו על כך 20-30 פעמים, שנו מדי פעם את מיקומכם. 
•    בצעו את התרגיל בצורה הזו בדיוק , שלוש פעמים ביום (זה לא לוקח יותר מ 5 דק' כל פעם).

 

דגשים: אין ליצור תנועה בזמן הבקשה לעצור ובזמן מתן החטיף. המטרה היא שכלבכם, יקשר את העמידה/עצירה להגעתו של החטיף ולחוויה חיובית חזקה. אין לצעוק או למשוך ברצועה. לאחר מספר תרגולים, הוסיפו את שמו של הכלב לפני אמירת מילת העצירה. לאחר כשלושה ימים בהם תרגלתם, או אם ראיתם שכלבכם מגיב בצורה טובה לתרגול, עברו לשלב הבא:


• הגיע הזמן להעלות את הרף – עברו החוצה, לסביבה עדיין שקטה, בלי יותר מדי גירויים. חניית הבניין, גינה   מבודדת וכו'.
• צעו את אותם השלבים שתוארו בשלב הקודם, אחד לאחד. 
• לאחר שביצעתם זאת במשך יומיים- שלושה וכלבכם קלט את העניין, הוא אינו מוסח מהסביבה – ניתן    להתחיל להוסיף תנועה. 
• אותה סביבה, התחילו ללכת עם כלבכם וכל מספר צעדים, האטו את ההליכה עד לעצירת מוחלטת.    לקראת העצירה אמרו את מילת הבקשה: עצור או חכה וכאשר כלבכם ואתם עצרתם – חזקו אותו על עצירה  מוחלטת לצידכם בחטיף. 
•בצעו כ- 20 חזרות בכל אימון. 


דגשים: אם עצרתם וכלבכם המשיך ללכת, אין לתת לו את החיזוק. נסו שוב. אם כלבכם מתקשה באחד מהשלבים, כנראה הוא צריך עוד תרגול של השלבים הקודמים, אל תהססו לחזור שלב אחד אחורה. העלו את הרף בהדרגה: שנו את הסביבה, הוסיפו גירויים. בהמשך ניתן להפסיק לחזק בחטיף בהדרגה. 


זיכרו שעליכם לשמור על הבטיחות שלכם ושל כלבכם כמו גם על בטיחות הסביבה. השתמשו תמיד ברצועה. אם החלטתם לתרגל בלי רצועה, עליכם להיות בטוחים שכלבכם יבצע מה שאתם מבקשים ממנו. 
אם כלבכם ריאקטיבי או תוקפן כלפי כלבים או אנשים, אין לבצע את התרגול ללא רצועה ויש לשקול גם שימוש במחסום פה. בנושאים אלה, תמיד ניתן ומומלץ גם להתייעץ עם איש מקצוע. 

 

בחלק השני של "טיפים להליכה רגועה", נלמד את הכלב איך להתאים עצמו לקצב הליכתנו, ללכת מהר או לאט וגם, ניצור קריאה מיוחדת למצבי חירום. 


בהצלחה!!

 

,


 

 

יובל שב - אילוף כלבים

Design & build by FOXMED

כל הזכויות שמורות ליובל שב - מאלף כלבים. אילוף כלבים וגם אילוף גורים

facebook

youtube